středa 12. srpna 2020 Klára

Na stavbu vodovodu a kanalizace chce Aš získat dotaci

Aš usiluje o vybudování vodovodu a kanalizace do obcí Kopaniny, Doubrava a Dolní Mokřiny, které pod město spadají. Na stavbu chce získat evropskou dotaci, její podmínkou je ale to, že město zajistí dostatek odběratelů. Předchozí pokus nebyl úspěšný, radnice teď přišla s návrhem řešení. Zájemci o kanalizaci a vodovod musí do poloviny června podepsat smlouvu a uhradit 25.000 korun, čímž se k odběru zavážou. Město jim poté stejnou částku vrátí, řekl starosta Aše Dalibor Blažek (HNHRM).

Při prvním pokusu z roku 2003, kdy město na stavbu za 100 milionů korun žádalo o dotaci, prostředky nezískalo. Nesplnilo potřebná kritéria, mimo jiné právě i počet odběratelů. Situace s vodou se od té doby podle starosty výrazně zhoršila, oblast tak trápí nedostatek vody a nestačí ani místní studny.

O dotaci nyní nebude žádat Aš, ale společnost Chevak, ve které je město desetiprocentním akcionářem. Na dotaci ve výši 60 procent by však měla firma nárok pouze v případě, že se připojí dostatečné množství odběratelů, tedy i majitelé chat, uvedl Blažek. Pokud by si to někteří lidé nakonec rozmysleli, může se podle něj stát, že se část dotace bude muset vracet.

"Proto jsme se rozhodli jít tou cestou, že budeme požadovat od všech, kteří se chtějí napojit, částku 25.000 korun. Za tu částku my naprojektujeme celou jejich vodovodní i kanalizační přípojku od hlavního řadu, zařídíme stavební povolení a necháme položit trubky vodovodu a kanalizace až na hranu jejich pozemku," řekl Blažek. Projekt by podle něj měl stát kolem 10 milionů korun.

"Pokud se tito obyvatelé, kteří složí peníze, do půl roku po kolaudaci řadu připojí, tak my jim tu celou částku vrátíme. Chceme tím mít jistotu," dodal Blažek.

Po složení částky se ukáže, zda bude počet účastníků splňovat podmínky dotace. Pokud jich nebude dost, peníze se lidem vrátí a projekt dál pokračovat nebude, uvedl Blažek.

Autoři | Foto pixabay

Štítky ČR, stavby, voda, správa, , Chebsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.