čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Historici chtějí důkladně prozkoumat pozoruhodnou stavbu theatronu ve Valči

V zámeckém parku ve Valči na Karlovarsku se možná schyluje k novým objevům. Archeologové a historici mají totiž unikátní možnost prokoumat barokní theatron, o kterém se toho moc neví. Stavba teď prochází obnovou a nabízí možnost pro nové bádání. Jak už název napovídá, objekt sloužil pravděpodobně pro divadelní a hudební produkci pod širým nebem.

Jaká tajemství ukrývá theatron v zámeckém parku ve Valči? Na to by mohla odpovědět série průzkumů, které zde zahájili stavební historici, archeologové a další odborníci. K dispozici mají i moderní technologie jako je například letecké laserové skenování v kombinaci s geodetickými měřeními, snímání z drobu i detailní průzkum zdiva. Taktéž pracují s trojrozměrnou dokumentací.

Trojrozměrná dokumentace theatronu ve Valči, foto: Filip Prekop, NPÚ v Lokti

K čemu přesně stavba sloužila a jaké je její stáří se mohou odborníci zatím jen domnívat. Předpokládá se, že byl theatron určen pro divadelní a koncertní představení. Hlediště připomíná známé antické divadlo.

„Zda valečský theatron fungoval jako jeviště nebo jako hlediště, dnes není zcela zřejmé, ale lze uvažovat o obou variantách,“ říká Jakub Chaloupka z loketského pracoviště Národního památkového ústavu.

Theatron již památkáři zkoumali před zahájením vlastních stavebních prací. „Dokumentace má sloužit jako pomůcka k co nejvěrnějšímu dodržení autentického charakteru zdiva a zachování informace o objevených detailech výstavby,“ vysvětluje archeolog Filip Prekop.

Objekt tvoří tři terasy, které jsou však už dlouhé roky v havarijním stavu. Velký vliv na to měly hlavně náletové dřeviny. Theatron byl vybudován z převážně kamenného zdiva, místy smíšeného s pálenými cihlami. Zdivo dle předběžných zjištění v minulosti nebylo omítané. Uprostřed spodního stupně se nachází erb Štampachů vytesaný z červeného pískovce.

Podle odborníků je na celé stavbě zajímavá i poloha při jižním svahu parkového pahorku. Badatelé se také chtějí zaměřit na to, jakou měla stavba souvislost s dalšími objekty v zámeckém parku. Stejně tak by rádi upřesnili stáří samotného theatronu.

Běžný návštěvník může stavbu snadno přehlédnout, pozornosti však neunikla například filmařům. Theatron ve Valči mohli diváci spatřit například ve filmu Radúz a Mahulena z roku 1970. V roce 1997 zde Kryštof Hanzlík točil rodinný film Do nebíčka, kde si zahrál například Petr Hapka. V roce 2009 zde Juraj Herz natočil svůj horor T.M.A.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Lubomír Zeman a Jakub Chaloupka Filip Prekop, NPÚ Loket | Zdroj Národní památkový ústav, ÚOP v Lokti

Štítky Obnova theatronu ve Valči je pro odborníky unikátní příležitostí prozkoumat tuto pozoruhodnou stavbu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.