neděle 25. července 2021 Jakub

Do Česka se téměř po 20 letech vrátily dvě barokní sošky andělů

Do České republiky se vrátily dvě barokní sošky andělů, které ukradl v roce 2002 zloděj z kostela Nejsvětější Trojice v Perninku na Karlovarsku. Ministerstvo kultury o tom informovalo na svém facebooku.

V pondělí předal plastiky ředitel odboru památkové péče ministerstva kultury Jiří Vajčner zástupci farnosti Marku Hricovi. "Každý vyhraný soudní spor je mimořádně přínosný při uplatňování nároku na repatriaci dalších odcizených a nezákonně vyvezených kulturních statků, neboť dokáže přesvědčit mnohé zahraniční držitele kradených uměleckých děl, aby raději volili smírné řešení, a vyhnuli se tak nákladnému soudnímu sporu," uvedl náměstek ministra kultury za sekci kulturního dědictví Vlastislav Ouroda.

Plastiky se ztratily v roce 2002. O 14 let později je našli rakouští policisté a kriminalisté u rakouského obchodníka s uměním. Po několik let trvajícím soudním sporu uznal rakouský soud nárok České republiky na navrácení kulturních statků. Pachatelé krádeže při strhávání plastik z oltáře vylomili každé ze soch křídlo, a tato křídla zůstala po dvě desítky let upevněná na oltářním nástavci.

To se podle ministerstva ale ukázalo při dokazování před soudem jako silný argument pro uznání českého nároku. Plastiky objevené v Rakousku sice měly přidělaná křídla nová, ale přes restaurátorské pokusy o zamaskování původního spojení se odborníkům z Národního památkového ústavu podařilo jednoznačně potvrdit jejich totožnost, uvedlo ministerstvo.

Kostel Nejsvětější Trojice v Perninku stojí na místě dřevěného kostelíku zasvěceného svaté Anně. Nový zděný barokní kostel v alpském slohu byl pak postaven v letech 1714 až 1716.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook ministerstva kultury

Štítky památky, církve, kriminalita, Pernink

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.