neděle 25. července 2021 Jakub

Boží muka jsou opět jako nová, o jejich záchranu se zasadil místní obyvatel

Drobné památky jsou mnohdy opomíjené a málokdy jim někdo věnuje pozornost. To však není případ Stanislava Kučery, kterému nebyl lhostejný osud božích muk v Podhradské ulici v Chebu. Na jejich stav zpozornil nadační fond a nabídl, že pomůže obnovu památky zafinancovat.

Nadační fond Historický Cheb už měl zkušenostmi z opravy božích muk na Švédském vrchu. Rekonstrukce památky se ujal také kamenosochař Stanislav Junek. Kromě nových prvků z pískovce nese nyní také 120 centimetrů velký kříž, který zdobí další železný kříž s Kristem. Historik Miloš Říha také pomohl objasnit význam písmen A. G.-R-VA., nalezených na původní pískovcové nástavbě, které museli být pro špatný stav vyměnit. 

Cheb láká návštěvníky na prohlídky unikátních krovů, nikde jinde v republice tohle neuvidíte

Chebské krovy patří k nejvýznamnějším dochovaným konstrukcím, které sahají od středověku až do poloviny 20. století. Navštívit a poznat takto různorodý a bohatý komplex je možné pouze zde. Místa, která jsou běžně nepřístupná se zájemcům představí...

„Původně asi součástí božích muk nebyla, na kamenném podstavci datovaném rokem 1808 stála s největší pravděpodobností socha. Téměř jisté ale je, že písmena na ní napsaná, jsou monogramem jednoho z bývalých vlastníků tehdejšího dvorce Podhrad. Byl jím Anton Gabler, Ritter von Adlersfeld,“ vysvětlují členové Nadační fondu Historický Cheb

V okolí opraveného památníku aktuálně probíhají přípravné práce na další část cyklostezky. Po jejím dokončení bude památník jedním z hezkých míst, kolem kterých cyklisté projíždějí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nadační fond Historický Cheb

Štítky Cheb, obnova památky, boží muka, Nadační fond Historický Cheb

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.