čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Hlasování z auta využilo včera v Karlovarském kraji jen málo lidí

Jen málo lidí v Karlovarském kraji využilo možnost hlasovat v letošních krajských a senátních volbách z auta. Mohou ji využít lidé, kteří jsou v karanténě nebo v domácí izolaci kvůli covidu-19. Například v Karlových Varech za první tři hodiny voleb z auta, od 7:00 do 10:00, přijeli jen tři lidé. Celkem včera v kraji volilo z auta 59 lidí.

V Karlovarském kraji fungovaly tři takzvaná drive-in stanoviště, kromě Karlových Varů také v areálu chebské nemocnice a v areálu Krajské správy a údržby silnic v Sokolově. I tam ale od rána přijelo jen několik voličů.

Nikde nebyl problém například s dopravou nebo s tím, že by se lidé neorientovali v areálech, protože se na akci podílela policie. "Také se lidé informovali i na to, jakým způsobem mohou volit do přenosných schránek, s kterou by komise přišla k nim domů," řekla mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Podle údajů Krajského úřadu Karlovarského kraje se dostavilo k takzvaným drive-in stanovištím 59 lidí, 31 v Chebu a po 14 v Sokolově a Karlových Varech.

Stany pro volby z auta postavili v úterý vojáci, kteří zajišťovali kontakt s voliči. V ochranných maskách voliče nejprve identifikovali podle občanského průkazu a pokud se potvrdilo, že je v karanténě, mohl vhodit volební lístky do speciální urny. Kontrolu, zda jde o voliče v karanténě, zajistila zapisovatelka z krajského úřadu, která měla seznam vydaných karantén. Těch bylo k dnešku v Karlovarském kraji 184.

Kromě těch, kterým karanténu vystavil lékař nebo hygienici, mohou být v karanténě i lidé, jež neschopenku nepotřebují, podnikatelé, živnostníci nebo zaměstnanci, kteří si raději vzali dovolenou.

Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého není ani velký zájem o volby u pacientů krajských nemocnic v Karlových Varech a Chebu. "Máme jednoho pacienta v Karlových Varech a dva v chebské nemocnici. Malý počet je ale dán tím, že lidé si museli vyzvednout volební průkaz, takže se to týká jen těch, kteří nastoupí na plánovaný zákrok. Lidé, kteří se k nám dostanou akutně, na to nemají čas," dodal Podracký.

Třetí možnost, kterou letos kvůli koronaviru umožnili zákonodárci, je návštěva volební komise v zařízeních sociální péče, které jsou kvůli nákaze uzavřené. Tato varianta se ale v Karlovarském kraji nevyužije, protože žádné takové zařízení nyní zavřené není.

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, volby, senát, koronavirus, kraje, Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.