sobota 5. prosince 2020 Jitka

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Cyklostezka není pejskostezka

Pes patří na vodítko. Cyklista patří na cyklostezku. Na cyklostezku nepatří volně pobíhající pes. Na cyklostezku nepatří pejskař s volně pobíhajícím psem. Cyklostezka je stezka pro cyklisty….

Někdo má rád vdolky, jiný zase holky. Někdo rád sportuje, běhá, jezdí na kole, bruslí a pohyb mu dělá dobře. Někdo má rád zvířata, stará se o ně, hraje si s nimi, uklízí po nich a venčí je. Do téhle doby je vše v pořádku a obě skupiny si nemohou nic vyčítat. Problém nastává v momentě, kdy sportovci vyrazí na cyklostezky a pejskaři vyrazí na cyklostezky.

Je sice naprosto zřejmé a jasné, že cyklostezka zní jinak než pejskostezka. Nicméně pejsařům to zní asi stejně. Jak jinak si vysvětlit desítky pejskařů, kteří se dnes a denně pohybují po cyklostezkách a komplikují sportovcům život. A komplikují, to je ještě slabé slovo. Oni je totiž zejména v případě cyklistů a in-line bruslařů doslova ohrožují.

Neuvědomují si totiž, že pokud jejich pejsek vběhne rozjetému cyklistovi pod kolo, nedej Bože rozjetému in-line bruslaři do cesty, je zaděláno na obrovský problém, který může velmi rychle skončit odvozem do nemocnice. A následky raději ani nedomýšlet.

Jenže to si bohužel uvědomují jen sportovci, kteří jsou dnes a denně konfrontováni s bezohledností pejskařů, kteří si myslí, že jim patří celý svět a nikdo nemá právo omezovat pohyb jejich mazlíčků a miláčků. Jenže tak to opravdu není. Pro pejsky a jejich páníčky a paničky platí v každém městě velmi jednoznačná pravidla, která bohužel nejsou jednoznačně dodržována.

A možná právě nynější doba, doba nouzového stavu, doba omezeného pohybu a doba nutnosti a povinnosti nosit roušky, a dodržovat další pravidla, by mohla pejskařům pomoci. Pomoci začít vnímat i ta pravidla, která se týkající jejich miláčků. A tak by si pokaždé, když si u dveří nasazují roušku, mohli zopakovat pravidla, která jasně mluví o zákazu volného pobíhání psů po sídlištích, zákazu venčení psů ve sportovních a rekreačních areálech a samozřejmě i zákazu volného pobíhání psů po cyklostezkách.

I přesto se ale cyklisté, bruslaři i další sportovci nyní na začátku sportovní sezony obracejí na všechny pejskaře a pejskařky s prosbou o respekt. S prosbou o dodržování úplně základních a úplně logických pravidel. Pravidel, která umožní sportovcům bezpečně a v klidu sportovat a majitele psů nasměřuje venčit své miláčky jinam, než na cyklostezky a sportoviště. Děkujeme a připomínáme i povinnost úklidu psích exkrementů…

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.