Karlovarský kraj vybral zhotovitele a začne se stavbou urgentního příjmu druhého typu v sokolovské nemocnici. Hotovo by mělo být za 15 měsíců, řekl novinářům náměstek hejtmanky Petr Kubis (ANO). Stavba bude stát 125 milionů korun, část peněz uhradí kraj z evropské dotace.
"Do veřejné zakázky na urgentní příjem v Sokolově se přihlásilo šest uchazečů. Předpokládaná hodnota zakázky z projektové dokumentace byla téměř 138 milionů korun. Vítězem je sdružení stavebních společností IVPS a Varo 125,6 milionu korun," uvedl Kubis.
Staveniště by mělo být předáno do pěti dnů od podpisu smlouvy a stavba by měla být dokončena za rok a tři měsíce. Urgentní příjem v sokolovské nemocnice bude nástavbou k pavilonu C. Společnost Penta Hospitals, která nemocnici v Sokolově provozuje, bude stavět kavárnu, ke které jí kraj coby majitel areálu poskytl projektovou dokumentaci.
Karlovarský kraj získal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu na vznik a modernizaci urgentních příjmů 179 milionů korun. Zhruba 100 milionů použije podle Kubise na rozšíření urgentního příjmu prvního typu v Karlovarské krajské nemocnici. "Zhruba částkou mezi 40 a 60 miliony bychom rádi podpořili právě výstavbu v sokolovské nemocnici. Ale přesná výše podílu dotace se bude odvíjet od výše uznatelných nákladů při stavbě. Jedná se například o vybudování příjezdové cesty a opěrných zdí, které mohou spadat do neuznatelných nákladů stavby," popsal Kubis rozdělení dotačních peněz.
Zbylou částkou kraj podpoří výstavbu urgentního příjmu druhého typu v Karlovarské krajské nemocnici v Chebu. Tam se nyní zpracovává dispoziční studie. Kraj by chtěl podle náměstka co nejdříve začít chebský urgentní příjem projektovat a realizace by mohla začít začátkem roku 2026. Jelikož jde jen o dispoziční úpravy současných budov, budou tam náklady na přestavbu nejnižší. Podle Kubise tak část dotačních peněz zbude a Karlovarský kraj je využije na nákup přístrojového vybavení. U něj je výhodou, že do uznatelných výdajů patří i DPH. Odhadem by tak mohl kraj i díky dotacím na urgentní příjmy pořídit přístroje pro své nemocnice za desítky milionů korun.
Karlovarský kraj v minulosti žádal o navýšení dotace kvůli tomu, že nemá na svém území fakultní nemocnici a patří mezi strukturálně postižené. Se žádostí ale neuspěl.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám