čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Karlovarské krajské knihovně ubylo čtenářů, přibývá ale mladých

Krajské knihovně Karlovy Vary loni mírně ubylo registrovaných čtenářů. Přibývá ale mladých uživatelů. Kromě zájmu o knihy a publikace se stále více knihovna stává společenským centrem, řekl její ředitel Vratislav Emler.

"Máme pořád kolem 8000 čtenářů, což na Karlovy Vary znamená, že asi každý šestý obyvatel je našim čtenářem. Malinko nám loni čtenářů ubylo, asi stovka. Ale je zase radost, že nám přibývá čtenářů do 15 let," uvedl Vratislav Emler. Počet čtenářů do 15 let už přesáhl tisícovku.

Podle Emlera jsou za růstem počtu mladých čtenářů zejména akce, které knihovna pro školy pořádá. Základní a střední školy jezdí do knihovny, aby se s její činností seznámily, ale žáci a studenti chodí i na další akce, které knihovna pro mladé čtenáře dělá. Novinkou jsou například únikové hry.

Vloni krajská knihovna organizovala 982 kulturních a vzdělávacích akcí, které navštívilo 17.287 lidí. Meziročně je to také více.

Karlovarská krajská knihovna měla loni 369.560 výpůjček, o trochu méně než v roce 2018. Ale třeba výpůjčky knih rostly.

Nejpůjčovanějším českým autorem byl loni Patrik Hartl, který obsadil první (kniha Okamžiky Štěstí) i třetí (Nejlepší víkend) příčku. Na druhém místě skončila kniha Hana od Aleny Mornštajnové.

Ze zahraničních autorů se loni nejvíce půjčovaly knihy Larse Keplera, Jojo Moyese a Pauly Howkinsové.

Autoři | Foto pixabay

Štítky ČR, literatura, správa, knihovny, Karlovarský kraj, Karlovy Vary

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.