Dnes, 07:01
Policisté se stále zabývají případem z minulého týdne, kdy na výlohy Svazu Němců – region Chebsko a Komunitního osvětového společenství na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu někdo v nastříkal sprejem hákové kříže. Od samého počátku pracují s několika kamerovými záznamy. Zároveň policisté žádají případné svědky této události, kteří v inkriminovanou dobu místem projížděli či procházeli, aby volali na bezplatnou telefonní linku 158.
„Informace, které pomohou při vyšetřování, je taktéž možné sdělit policistům na kterémkoliv obvodním oddělení. Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů poškození cizí věci a podněcování k nenávisti nebo násilí vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ popsal mluvčí policie Jakub Kopřiva.
Podle starosty města Jana Vrby (ANO) jde o naprosto nepřijatelný čin. „Vedení města Chebu důrazně odsuzuje vandalský čin, ke kterému došlo dnes v noci. Věříme, že se Policii ČR podaří pachatele brzy dopadnout a usvědčit. Zároveň se pracuje na tom, aby byly nacistické symboly z výloh co nejdříve odstraněny,“ uvedlo město na facebooku den po incidentu.
Starosta Chebu už minulý týden informoval, že v Chebu žádné problémy s německými rodáky nejsou, naopak. „I s kanceláří Svazu Němců vycházíme dobře a stýkáme se, i proto jsme jim dali prostor přímo na náměstí. To, co se v noci stalo, je proto pro nás nepřijatelné,“ sdělil.
Na facebooku se k události vyjádřilo i Komunitní osvětové společenství: „Bereme to nejen jako poškození majetku, ale především jako útok na hodnoty, kterým se jako spolek dlouhodobě věnujeme: na svobodu, demokracii, občanskou odvahu, důstojnost člověka a respekt k lidským právům, respekt k menšinám i slabším. Žijeme v době, kdy je veřejná debata v České republice vyhrocená a kdy se politické spory často vedou jazykem nepřátelství. O to důležitější je, abychom nastavovali jasnou hranici: můžeme se tvrdě přít o politiku, ale nesmíme normalizovat nenávistné symboly, ponižování druhých a útoky na demokratické hodnoty,“ uvedl spolek.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?